mag.physioth Marinko Grgić: Što stoji iza serije ozljeda u Dinamu?

Mijo Jozić | 7. prosinca 2024.
mag.physioth Marinko Grgić: Što stoji iza serije ozljeda u Dinamu?

Nevjerojatna serija ozljeda prorijedila je kadar Nenada Bjelice poput “bijele kuge” koja je prorijedila stanovništvo Slavonije i Baranje, pa smo se i okrenuli Slavoniji odnosno Pleternici iz koje dolazi jedan od najpriznatijih fizioterapeuta u Hrvatskoj mag.physioth.,predavač i doktorand, osnivač i vlasnik poliklinike Grgić – Marinko Grgić. Autor više znanstvenih radova iz područja medicine koji je dio svog znanja i iskustva stjecao u Maksimiru, “cijepljeni” je Dinamovac i sigurno najbolja adresa za pitanje što se to događa pod maksimirskim jugom. Ozljede su sastavni dio sporta, ozljede se događaju svima i svugdje, ali ono što se posljednjih mjesec dana događa u Dinamu je doista nevjerojatno i definitivno izlazi iz okvira uobičajenih pojava u svijetu profesionalnog sporta.

Sportske povrede su sastavni dio svakog sporta, pa tako i nogometa. Jako je važno svaku povredu gledati pojedinačno. Njezinu etiologiju, način nastanka same povrede, a nakon toga i vrstu povrede. Pa tako možemo govoriti o kontaktnim povredama na koje se ne može utjecati, one su ipak stvar nesreće ili nepažnje protivničkih sportaša. Kada se radi o nekontaktnim povredama, a osobito mišićnim nekontaktnim povredama tada se može tražiti eventualni uzrok u trenažnom procesu, prevelikom opterećenju samoga sportaša s brojem aktivnosti, osobito natjecateljskih, nedovoljnoj regeneraciji, tj. oporavku. Ili u samom sportašu koji je podložan određenom tipu povrede, pa tako imamo jako puno primjera gdje neki nogometaš ima česte mišićne povrede, a tome uzrok može biti genetska predispozicija, disbalans agonističke u odnosu na antagonističku skupinu mišića, nedovoljna elastičnost muskulature, itd… Također, važni su i egzogeni faktori kao što su tvrdi i nekvalitetni tereni, stalno mijenjanje podloga na kojima se trenira. Kao što možete vidjeti, doista je veliki broj faktora koji utječu na eventualni nastanak povrede.

Konkretno, kada je riječ o Dinamu, poznate način rada, poznajete i dobar dio igrača koji su duže u klubu.

Kada me konkretno pitate za ovoliki broj povreda u GNK Dinamo Zagreb velik broj ozljeda igrača posljedica je kombinacije nekoliko ključnih faktora koji su prisutni u profesionalnom sportu, posebno u intenzivnom natjecateljskom ritmu kakav je u nogometu. Prije svega, zgusnut raspored utakmica, koji uključuje domaće prvenstvo, europska natjecanja i reprezentativne obveze, izlaže igrače velikom fizičkom i mentalnom opterećenju. Kada se tome dodaju putovanja i manjak vremena za adekvatnu regeneraciju, povećava se rizik od ozljeda. Ono što bi svakako trebalo analizirati je toliki broj nekontaktnih mišićnih povreda. Jedino tako mogu se prevenirati daljnje povrede, dakle, izlaz je traženje rješenja, a ne traženje krivca, jer jedan krivac sigurno ne postoji. Nogometaši obično u klubu provedu 4-6 sati dnevno, ostatak vremena oni mogu sjediti u zadimljenom kafiću ili mogu i sami konzumirati cigarete koje negativno utječu na dovod kisika u mišićne stanice, također mogu i igrati igrice gdje će im noge biti u konstantnom fleksijskom obrascu, itd… Nadalje, prehrana i suplementacija su jedan od ključnih preventivnih faktora. Sportaš mora živjeti profesionalno u klubu, ali i izvan kluba. Ono na što se najviše može utjecati su podtreniranost i pretreniranost samih sportaša što i je glavni uzrok sportskih povreda. Osobno veliki sam protivnik brzih i nekontroliranih liječenja kod nadriliječnika kod nas, u susjednoj nam državi ili na nekom trećem mjestu. Kada se ozljeda liječi, ključan je holistički pristup u koji su uključeni fizioterapeut koji provodi rehabilitaciju, liječnik koji je postavio dijagnozu i koji kontrolira proces liječenja, kondicijski trener koji će sportaša vraćati u trening nakon oporavka , glavni trener koji mora imati strpljenja, znanja i razumijevanja za rehabilitacijski proces, ali i sam igrač koji je glavna figura cijele priče. Kada se rehabilitacija radi na taj način onda imamo minimalne izglede za ponavljanjem iste povrede. Zaključno, samo se zajedničkim djelovanjem svih sudionika klupskih procesa može smanjiti broj ozljeda, ali i ubrzati njihovo liječenje.

U dvoboju protiv Slavena smo svjedočili ozljedi kapetana Arijana Ademija iako nije do kraja oporavljen, svjedočili smo ulasku Martina Baturine iako nije do kraja oporavljen što sigurno nisu dobre stvari po njihovo zdravlje. S druge strane, baš njih dvojica, kao i Petković sa svojim ulascima dok je polu zdrav, svjedoče o tome koliko ti momci žele pomoći svojoj momčadi i svom klubu. Tim više zvižduke nisu zaslužili. Pred Dinamovom liječničkom službom je puno posla, da im stvar bude još teža Modri će imati nikada kraću zimsku pauzu zbog obveza u Ligi prvaka, samo da do te mini pauze ne bude novih problema jer će Bjelica zaista imati ozbiljne muke kako uopće sastaviti početnih 11.