74. Hanžekovićev Memorijal: Elita svjetske atletike u Zagrebu

Teo Orlovac | 8. rujna 2024.
74. Hanžekovićev Memorijal: Elita svjetske atletike u Zagrebu
Foto: Zagreb Meeting-Boris Hanžeković Memorial facebook

Pred kraj svake natjecateljske sezone zvučna atletska imena okupljaju se i u Zagrebu gdje sudjeluju na trodnevnoj atletskoj sportskoj manifestaciji Memorijal Borisa Hanžekovića koji je u 2024. održan po 74. put u povijesti, a već za tjedan dana nakon mitinga u Zagrebu atletičare i atletičarke odlaze u Bruxelles na veliko finale Dijamantne lige koje je predviđeno za 13. i 14. rujna. Budući da ovaj izuzetno atraktivni miting „Kraljice sporta svake godine gledateljima pruža nešto novo tako je i drugu godinu zaredom uvertira u natjecanja na atletskim borilištima bio tzv. BHM Warm-up, svečana ceremonija na kojoj se dodijeljuju stipendije najperspektivnijim mladim hrvatskim atletičarkama i atletičarima, a svoje stipendije dobili su Roko Farkaš, Eva Barbarić i Jan Ferina. Ovogodišnji je miting započeo natjecanjem u skoku u dalj na Trgu bana Josipa Jelačića.

Petak 6. rujna-Zagreb City Challenge

Zagreb City Chalenge je u svojem trećem izdanju imao je ukupno 16 natjecatelja, osam u muškoj i osam u ženskoj konkurenciji, a među njima se našlo i četvero Hrvatskih predstavnika, kod djevojaka to je bila 18-godišnja Jana Koščak, svjetska juniorska prvakinja u sedmoboju dok smo kod atletičara imali trojicu Hrvatskih skakača, oni su bili naš svjetski juniorski prvak u skoku u dalj Roko Farkaš, a uz njega je tu bio i finalist na Olimpijskim igrama u Parizu Filip Pravdica, te Marko Čeko koji je prošle godine na mitingu u Zagrebu ostvario najduži vlastiti skok u sezoni, a sam Filip Pravdica je uoči finala najavio mogućnost da tri Hrvata preskoče osam metara što se u konačnici nije dogodilo.

Kada je riječ o razvoju događanja u konkurenciji atletičarki, za nas ono najvažnije je kako je Jana Koščak naposlijetku zauzela osmo mjesto sa skokom od točno 6.00 m., do najviše stepenice postolja je na središnjem Zagrebačkom trgu stigla brončana s Olimpijskih igara u Parizu Amerikanka Jasmine Moore koja je skočila do 6.71 čime je za 15 centimetara nadmašila drugoplasiranu Rumunjku Alinu Rotaru-Kottmann(6.56), dok je na trećoj poziciji završila Japanka Sumire Hata koja je odletjela do 6.46, iako je u posljednjoj seriji skočila svoj najbolji skok ove sezone koji iznosi 6.37 osvajačica srebne medalje u disciplini troskok na Olimpijadi u Parizu Jamajčanka Shanieka Ricketts ostala je nadomak postolja za pobjednike. Kod atletičara smo usprkos činjenici da nitko nije preskočio osam metara gledali mnogo neizvjesniju borbu prepunu peripetija, naime iako nismo vidjeli skok od osam metara nakon šest serija dvojica skakača trebali su biti na diobi prvog mjesta, riječ je o Jamajčaninu Shawnu-D Thompsonu i Uzbekistancu Anvaru Anvarovu, naime obojica su dosegnuli daljinu 7.99, ali su imali i identičnu daljinu drugog najdužeg skoka 7.94, pa je o prvom mjestu odlučivao treći najduži skok, a duži treći skok imao je Shawn-D Thompson, iza vodećeg dvojca je sa daljinom 7.90 treće mjesto pripalo našem svjetskom juniorskom prvaku Roki Farkašu koji je bio najbolji od trojice naših skakača, Filip Pravdica i Marko Čeko su s daljinama 7.79 odnosno 7.77 završili na petom i šestom mjestu pri čemu se ponajprije kod našeg finalista na Olimpijskim igrama u Parizu Filipa Pravdice vidjelo kako je bio spreman i za još dalji skok, no neke nedorečenosti u tehničkom pogledu su sprječile su 29-godišnjeg Riječanina da se priključi gornjem domu generalnog poretka.

Subota 7. rujna-Memorijal Ivana Ivančića

Nakon Trga bana Jelačića ateltska uzbuđenja preselila su se na Zagrebačke fontane gdje smo jubilarni 10. put pratili muško bacanje kugle u sklopu Memorijala Ivana Ivančića, među deset bacača našla su se čak četvorica Amerikanaca čiju je delegaciju predvodio trostruki olimpijski pobjednik te dvostruki svjetski prvak Ryan Crouser koji je u svom devetom dolasku na fontane po šesti put stigao do ukupne pobjede na fontanama i to na kakav način, sa novim rekordom mitinga, naime u završnoj šestoj seriji Crouserova kugla je sletjela na 22.93m., a dvostruko slavlje Amerikancima je donio i Payton Otterdahl koji je na drugom mjestu kuglu dobacio do 22.46m. treće mjesto je kao i na Olimpijskim igrama u Parizu osvojio Jamajčanin Rajindra Campbell čija je daljina bila 22.31 što je novi nacionalni rekord Jamajke kao i novi osobni rekord za Campbella, s današnjim slavljem Crouser je na vječnoj ljestvici prestigao Novozelanđanina Thomasa Walsha koji se danas nije pojavio u bacačkom krugu, a osim Walsha danas na fontanama u svojstvu natjecatelja nije bilo ni našeg Filipa Mihaljevića kao ni svjetskog prvaka iz Dohe 2019. Joea Kovacsa koji je 25. svibnja 2024. bacio najbolji rezultat ove godine, na mitingu Dijamantne lige u Eugeneu njegova je kugla završila na 23.13m.

Nedjelja 8. rujna.-Atletski stadion Mladost kraj Save

Završni treći dan karavana se preselila na atletski stadion Mladost u blizini rijeke Save gdje su prvi izašli atletičari u bacanju diska i bacanju kladiva, kod diskaša pobjedu je odnio svjetski prvak iz Eugenea 2022. Slovenac Kristjan Čeh s hicem 67.95m., drugoplasirani Britanac Lawrence Okoye je ostvario daljinu 67.05 što je njegov najbolji hitacu ovoj sezoni, a treći je završio Australac Matthew Denny koji je ostao na centimetar od granice 67 metara 66.99, Jamajčanin Roje Stona koji je sve iznenadio u Parizu osvojiviši olimpijsko zlato danas je završio četvrti, njegov disk ovdje na stadionu Mladost nije htio dalje 65.98m, a Hrvatsku je predstavljao Martin Marković koji je s daljinom 60.73m zauzeo u konačnici šestu poziciju, njegov je hitac bio za više od jednog i pol metra kraće u odnosu na hitac iz olimpijskih kvalifikacija u Parizu u kojima je Marković završio na šesnaestom mjestu.

Idući su na zaletište izašli bacači kladiva koje je predvodio Olimpijski pobjednik iz Pariza Kanađanin Ethan Katzberg koji je danas bacio za njega skromnih 79.04m te je završio treći, ispred njega je s hicem 79.10m na drugoj stepenici postolja stajao peterostruki svjetski prvak Poljak Pawel Fajdek, a prvo mjesto pripalo je brončanom s Olimpijade u Parizu Ukrajincu Mihajlu Kohanu koji je kladivo bacio do 81.14m.

Na stadionu Mladost smo vidjeli sedam rekorda mitinga, ali ne i svjetski rekord, Kanđaninu Marcu Aropu nedostajale su dvije sekunde u utrci na 1000 m. u kojoj je na kraju slavio s vremenom 2:13.13. Kod atletičarki rekordi mitinga postavljeni su u utrkama na 400 i 800 m., na 800 m. rekord mitinga sada stoji na 1:57.00, a njezina vlasnica je Kenijka Nelly Chepchirchir koja je slavila ispred drugoplasirane Jamajčanke Natoye Goule-Toppin dok je posljednje mjesto na pobjedničkom postolju pripalo Etiopljanki Nigist Getachewe. Na 400 m. Jamajčanka Stacey Ann Williams je ostvarila vrijeme novog rekorda mitinga koje sada stoji na točno 50 sekundi prve pratiteljice su joj bile Norvežanka Henriette Jaeger i Amerikanka Shamier Little. U Zagrebu smo vidjeli i inauguralno izdanje utrke na 2000 m. što znači da je pobjedničko vrijeme 4:54.29 Belgijskog trkača Isaaca Kimelia i novi rekord Zagrebačkog mitinga. Novi rekord mitinga dobili smo u utrci na 3000 m. sa zaprekama gdje je uvjerljivo pobijedio Kenijac Leonard Kipkemoi Bett koji je trčao 8:06.33 što je pet i pol sekundi brže od dosadađnjeg rekorda na mitingu. U ženskoj konkurenciji rekord mitinga donjela je i utrka na 1500 m. rođenjem Etipoljanka koja se natječe pod Talijanskom zastavom Sintayehu Vissa je ovu dionicu završila u vremenu ispod četiri minute, štoperica je stala na 3:58.33. Od Hrvatskih predstavnika najveću pažnju posvetili smo našim bacačicama, u koplju je naša Olimpijska pobjednica iz Ria 2016 Sara Kolak završila na trećem mjestu, njezino koplje stiglo je do 60.73, nju su prebacile Čehinja Petra Sičakova sa 60.91, dok je do trijumfa s osobnim rekordom ali i novim nacionalnim rekordom Srbije stigla Adriana Vilagoš čije je koplje sletjelo na 65.64, riječ je o atletičarki koja je u ovoj disciplini na posljednja dva Europska prvenstva u Rimu i Munchenu osvajala srebrna odličja.

Današnja atletska uzbuđenja zaključena su ženskim diskom gdje smo gledali novi obračun između naše “Atletske kraljice” Sandre Elkasević i dvostruke Olimpijske pobjednice Amerikanke Valarie Allman koja je drugu godinu zaredom uspjela nadvisiti našu Sandru na stdionu Mladost kraj Save, njezin pobjednički hitac vidjeli smo u zadnjoj seriji kada je disk sletio na 67.83 m., Sandra je svoji najveći domet imala također u završnoj seriji kada je disk stigao do 67.12 m. što je Sandri donjelo drugo mjesto dok je treća s daljinom 64.49 završila Nizozemka Jorinde Van Klinken. Novi rekord mitinga vidjeli smo i u muškom skoku s motkom, a do njega je s preskočenih 5.88 m. stigao brončani uz Pariza Grk Emmanouil Karalis koji je za jedan centimetar nadmašio rezultat Amerikanca KC Lightfoota.

Posljednju utrku večeras imali smo na 200 m. za atletičare u kojoj je sudjelovao i naš junak prvog dana natjecanja na Hanžeku Roko Farkaš koji je nakon trećeg mjesta u skoku u dalj u ovoj drugoj po dužini sprinterskoj dionici stigao do vremena 20.67 što je novi Hrvatski rekord , ovu utrku je osvojio s vremenom 19.93 Amerikanac Erriyon Knighton.

Naravno da sažetak atletskih uzbuđenja u ova tri dana Memorijala Borisa Hanžekovića ne može proći bez da se dotaknemo i utrke na 110 m. s preponama u kojoj je na kraju slavio Japanac Rachid Muratake koji je utrku istrčao u vremenu 13.14, čime je za +0.04 stotinke sekunde nadmašio srebrnog na Olimpijskim igrama u Parizu u ovoj disciplini Amerikanca Daniela Robertsa, treće mjesto je zauzeo olimpijski pobjednik iz Tokija otprije tri godine te prošlogodišnji pobjednik na mitingu u Zagrebu amajčanin Hansle Parchment koji je ostvario vrijeme 13.25. Kod atletičarki do trijumfa u memorijalnoj utrci 100 m. sa preponama stigla je Jamajčanka Ackera Nugent koja je ovu dionicu prošla u vremenu 12.55 čime je za +0.12 stotinki sekunde bila brža od Britanke Cindy Sember koja je bila njezina prva pratiteljica odnosno +0.21 stotinku od Amerikanke Kendre Harrison koja je završila kao treća.